Brak pomysłu na prezent jest dość często spotykanym zjawiskiem. Nie wynika to z braku kreatywności, a raczej z obawy przed nietrafieniem w gust osoby, która zostanie obdarowana. Czy zatem długopis lub pióro będzie dobrym prezentem? Jeżeli tak to dla kogo?

Istnieją przedmioty, które bez względu na zainteresowania i preferencje prawie zawsze będą udanym podarunkiem. Przede wszystkim należy zrobić krótki wywiad psychologiczny na temat danej osoby. Jeżeli znamy ją od dawna to jej rys osobowości i zainteresowania będą nam dobrze znane. To samo dotyczy zawodu – prezent może się z nim wiązać. Oczywistym jest, że pióro lub długopis będzie uniwersalnym i eleganckim prezentem, ale dawanie go komuś kto nie używa go zbyt często nie ma sensu. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież od czasu do czasu każdy coś pisze. Owszem, ale prezent powinien lekko podkreślać charakter lub zawodową funkcję osoby, która go dostaje – coś o niej mówić. Jeżeli ktoś pracuje w biurze – jest urzędnikiem, księgowym, lubi prowadzić klasyczne notatki to długopis będzie świetnym pomysłem. Pióro zaś jest w pewien sposób wyrafinowane, pasuje do osoby decyzyjnej i pełni funkcję bardziej reprezentacyjną, aniżeli użytkową(np. pióro marki Waterman). Będzie ono idealnym pomysłem dla osoby, która składa dużo podpisów. Prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie, wójtowie, wysokiej rangi urzędnicy, prezesi i właściciele firm – można wymieniać bez końca. Tu należy również oddzielić rodzaj pełnionej funkcji, ponieważ możemy spotkać właściciela firmy, który podpisuje decyzje kadrowe, dyplomy, awanse czy umowy lub przetargi oraz takiego, który na przysłowiowym kolanie podpisuje faktury za cement na budowie. Nie jest powiedziane, że jedna osoba nie można robić obu tych rzeczy – w tym przypadku nie pozostaje nic innego jak zestaw pióra i długopisu w jednym eleganckim opakowaniu. 

Długopis z piórem sprawdzi się równie dobrze u nauczyciela. Tu także mamy dualizm funkcji w postaci pisania konspektów, planów pracy i przedmiotowych zasad oceniania – pióro na takie długie podróże jest zbyt delikatne, dlatego nauczyciel na pewno ucieszy się z dobrego i ergonomicznego długopisu, bo te zawsze im giną. 

Pióro i długopis pomimo węższego grona potencjalnych odbiorców nie wprawi nikogo w zakłopotanie, zawsze się przyda. Eleganckie opakowanie, nieduża i zgrabna forma sprawia, że jest to podarunek gustowny, nienachalny i zawsze w dobrym smaku. Bez względu na rodzaj i przeznaczenie, prędzej czy później każdy po nie sięgnie. Będzie również swego rodzaju ozdobą eleganckiego biurka lub przybornika.